Przewodnik tatrzański, Tomasz Świst, Na szczytach Tatr, Durny Szczyt

Durny Szczyt

2621m
Durny Szczyt (słow. Pyšný štít, niem. Schwalbenturm, węg. Fecske-torony) - 2621 m
Czwarty co do wysokości szczyt Tatr, znajdujący się w bocznej grani pomiędzy Baranimi Rogami a Łomnicą.
Najdogodniejsza droga wejścia:
Nieznakowane warianty: z Doliny Pięciu Stawów Spiskich przez Durną Przełęcz(UIAA I), ze szczytu Łomnicy przez Klimkową Przełęcz, "Droga Jordana"(UIAA II, silna ekspozycja, wymagana asekuracja).
Durny wznosi się ponad dolinami Dziką(górne piętro dolin Kieżmarskiej i Zielonej Kieżmarskiej) i Pięciu Stawów Spiskich.
Zaliczany do najbardziej "honornych" szczytów Tatr, tak ze względu na swoją wysokość i imponujący wygląd, jak i z racji faktu, że nigdy nie prowadziły nań znakowane szlaki.
Polska nazwa tego dzikiego w wyglądzie, wybitnego i urwistego szczytu pochodzi od słowa "durny", które w gwarze podhalańskiej znaczy: dumny, hardy, pyszny, butny, zuchwały. W dawnej literaturze na oznaczenie szczytu często pojawia się m.in. nazwa Mała Łomnica/dawny niemiecki odpowiednik: "Lomnitzer Nordtrabant"/
Pierwsze wejście: Ödön Téry z przewodnikiem Martinem Spitzkopfem w 1877 r.(z Dol. Pięciu Stawów Spiskich)
Drugie wejście i zarazem pierwsze od strony Dol.Dzikiej - Jan Gwalbert Pawlikowski i przewodnicy Józef i Maciej Sieczkowie w 1881.
Zimą: węgierscy taternicy – Ede Hruby, Oszkár Jordán, Roman Komarnicki i Jenő Serenyi - 27 marca 1910.
"Wszystko, co mogę zrobić dla mojego przyjaciela, to po prostu być jego przyjacielem. Nie mam bogactwa, którym mógłbym go obdarzyć. Jeśli będzie wiedział, że jestem szczęśliwy mogąc go kochać, nie będzie pragnął żadnej innej nagrody." - Henry David Thoreau
© 2011-2017 Tomasz Świst ◊ odwiedzin: 1091134 ◊ użytkowników online: 3strony internetowe Łódź ◊ czas html: 47ms