Przewodnik tatrzański, Tomasz Świst, Na szczytach Tatr, Hruby Wierch

Hruby Wierch

2428m
Hruby Wierch (słow. Hrubý vrch, dawniej też Triumetal, niem. Triumetal, dawniej Trumetalspitze, węg. Triumetal) - 2430 m
Najwyższy szczyt w potężnym, rozległym murze skalnym dominującym ponad dolinami Koprową, Hlińską i Niewcyrką
Najdogodniejsza droga wejścia:
Z wierzchołka Furkotu pd. granią(UIAA 0+, bez znaków, 30 minut, miejscami ekspozycja)
Hruby Wierch jest najwyższym, pd.-wsch. wzniesieniem słynnej Grani Hrubego(zwornikiem dla niej samej w wielkiej bocznej grani Tatr odgałęziającej się od Cubryny i kulminującej w masywie Krywania), tak malowniczo przedstawiającej się w panoramie Tatr Wysokich podziwianej z Kasprowego Wierchu. Skalny mur kilkukilometrowej grani rozdziela doliny Hlińską i Niewcyrkę, opadając swymi zboczami na pd.wsch. ku Dolinie Młynickiej, na pn.zach. zaś ku Dolinie Koprowej w okolicach Ciemnych Smreczyn. W grani wyróżnia się kilkadziesiąt mniej lub bardziej wybitnych turni, nazewniczo zgrupowanych odcinkami jako turnie: Niewcyrskie, Walowe, Teriańskie, Bednarzowe i Garajowe.
Nazwa szczytu jest góralska i pochodzi od słowa "hruby", czyli gruby, potężny. Nazwę Triumetal próbowano wywieść z łaciny(WHP) od rzekomego faktu wydobywania tam przez górników trzech rud metali: "tri metal" i stąd Triumetal.
Pierwsze wejście: Szczyt od dawna odwiedzany przez zakopiańskich koziarzy, którzy już przed 1880 rokiem(za WHP) prowadzili nań polskich turystów jako przewodnicy.
Zimą: Gyula A. Hefty, Tibold Kregczy, Endre Maurer, Lajos Rokfalusy - 13 stycznia 1912.
"Tęsknota za włóczęgą po nocy, po dniu
Jak pies się na łańcuchu przyzwyczajeń miota,
I oto znów się budzi z zimowego snu
Zew zwierzęcy i dziki, co wabi za wrota".
Jack London, "Biały Kieł"
© 2011-2018 Tomasz Świst ◊ odwiedzin: 1373060 ◊ użytkowników online: 3strony internetowe Łódź ◊ czas html: 44ms