Przewodnik tatrzański, Tomasz Świst, Na szczytach Tatr, Kołowy Szczyt

Kołowy Szczyt

2418m
Kołowy Szczyt (słow. Kolový štít, niem. Rotseespitze , węg. Vörostavi-csucs) - 2418 m
Wybitny, piramidalny szczyt we wschodniej części Tatr Wysokich
Najdogodniejsza droga wejścia:
Od Czarnej Przełęczy i Czarnego Przechodu(bardzo łatwo, 30 minut). Obie przełęcze osiągalne są dwoma wariantami niewspinaczkowymi: 1)Z Doliny Jastrzębiej(łatwo, utrudniona orientacja we mgle, wczesniej zaś eksponowany i miejscami ubezpieczony trawers Jakubowych Spadów na dojściu od Zielonego Stawu Kieżmarskiego(UIAA 0+, przy zalodzeniu i śniegu wymagana asekuracja)
Nazwa szczytu pochodzi od Kołowego Stawu. Niegdyś nazywano go też m.in. Czerwonostawiańskim Szczytem(od Czerwonego Stawu w Dol. Jagnięcej, co utrzymało się niemieckiej i węgierskiej nazwie szczytu).
Pierwsze wejście: Szczyt zdobyty zapewne już w XVIII w. przez poszukiwaczy złota i skarbów bądź też lokalnych myśliwych. Pierwszym pewnym wejściem na Kołowy jest wiadomość o zdobyciu szczytu przez Stanisława Staszica i jurgowskich przewodników w 1804 r.
Zimą: ?
"Ażeby zbudzić współczesny świat do życia trzeba napisać pochwałę lenistwa, tego próżniactwa, co pełne jest wyrozumiałości, uśmiechu i zgody na wszystko. Leniwiec ma o wiele silniejszy zmysł metafizyczny niż człowiek aktywny. Zresztą zdarza się niekiedy, że lenistwo całkiem tak jak pracowitość jest oznaką imbecylizmu" - Emil Cioran
© 2011-2018 Tomasz Świst ◊ odwiedzin: 1329631 ◊ użytkowników online: 3strony internetowe Łódź ◊ czas html: 53ms