Przewodnik tatrzański, Tomasz Świst, Na szczytach Tatr, Pośrednia Grań

Pośrednia Grań

2441m
Pośrednia Grań (słow. Prostredný hrot, niem. Mittelgrat, węg. Középorom) - 2441 m
Jeden z najhonorniejszych i najbardziej efektownych masywów tatrzańskich, którego strzeliste turnie dominują nad południowymi partiami dolin Staroleśnej i Małej Zimnej Wody
Najdogodniejsza droga wejścia:
Ławką Dubke'go przez Małą Pośrednią Grań lub wariantem Brockelmanna(obie UIAA I, miejscami silna ekspozycja, kruszyzna, niełatwa orientacja)
Pośrednia Grań, bez wątpienia jeden z najwspanialszych w kształcie szczytów tatrzańskich wznosi się w bocznej grani Tatr, która od głównego ich grzbietu oddziela się w Małym Lodowym Szczycie biegnąc na południowy-wschód. Poza dwoma głównymi wierzchołkami, z których wyższy stanowi ten południowo-wschodni(2441 m) (Pn.-zach. - Mała Pośrednia Grań ok.2420 m) masyw tworzy szereg wybitnych, strzelistych i urwistych turni, wśród których w pierwszym rzędzie wymienić należy takie jak:
- Żółty Szczyt(2385) leżący na pn.zach. od głównej kulminacji masywu, od której oddziela go Pośrednia Przełęcz.
- Cieminiasta Turnia(2255), w grani na pd.wsch., oddzielona od rejonu głównych wierzchołków Ciemniastym Przechodem
- Żółta Ściana(2169), kształtna turnia w pn.wsch. części masywu, opadająca na stronę Doliny Małej Zimnej Wody niemal 200 metrowym pionowym urwiskiem, niezwykle popularnym wśród taterników, których podczas wspinaczki łatwo wypatrzeć turystom odwiedzającym pobliską Chatę Tery'ego.
- Grań Kościołów(Wielki i Mały Kościół) w pd.wsch. grani
Nazwa szczytu Pośredniej Grani pochodzi od jej "pośredniego" położenia między dwoma wielkimi dolinami: Staroleśną na pd.-wsch. i Małej Zimnej Wody na pn.zach.
Pierwsze wejście: Paul Schwartz, Ödön Téry, Samuel Horvay, Johann Still - 11 sierpnia 1876 roku.
Zimą: Károly Jordán, J. Lackner, József Szelke, Johann Breuer i Paul Spitzkopf sen. - 2 kwietnia 1904 r.
"Ach... gdyby pewnego dnia wszyscy ludzie mający coś do zrobienia bądź załatwienia, żonaci albo nie, młodzi i starzy, kobiety, męźczyźni, poważni albo lekkomyślni, smutni, weseli... opuścili swoje mieszkania i biura rezygnując z wszelkich swoich obowiązków i zadań... i wyszli na ulice oznajmiając, że już nic nie będą robić... Wszyscy ci otępiali ludzie, którzy pracują bez żadnego sensu albo łudzą się, że wnoszą coś do wspólnego dobra ludzkości, którzy trudzą się dla przyszłych pokoleń zwodzeni najbardziej ponurą iluzją wzięliby w takiej niepowtarzalnej chwili ...rewanż za całe swoje miałkie, jałowe i puste życie!" - Emil Cioran
© 2011-2018 Tomasz Świst ◊ odwiedzin: 1373060 ◊ użytkowników online: 3strony internetowe Łódź ◊ czas html: 64ms