Przewodnik tatrzański, Tomasz Świst, Na szczytach Tatr, Cubryna

Cubryna

2376m
Cubryna (słow. Čubrina, niem. Cubrina , węg. Csubrina) - 2376 m
Piękny i ważny zwornikowy szczyt w głównej grani Tatr, zachodni sąsiad Mięguszowieckich
Najdogodniejsza droga wejścia:
Od Hińczowej Przełęczy(UIAA 0+, orientacja). Na przełęcz kombinacją wariantów niewspinaczkowych(UIAA 0+, często ekspozycja i kruszyzny, niełatwa orientacja): od Dolinki za Mnichem przez Galerie Cubryńskie bądź "od tyłu", z Doliny Piarżystej przez Cubryńską Przełączkę. Wymagana dobra znajomość topografii okolicy.
Piękny, kształtny szczyt, nieco w cieniu pobliskiego Mięguszowieckiego Szczytu można podziwiać znad brzegów Morskiego Oka wprost nad turnią Mnicha. Cubryna stanowi bardzo ważny punkt zwornikowy głównego grzbietu tatrzańskiego, w którym ku pd.-zach. odgałęzia się jego potężna, boczna odnoga zakończona kulminacją Krywania. W północnych zboczach, po polskiej stronie grani: trzy pochyłe, piarżyste, podcięte uriwstami tarasy tzw. Galerii Cubryńskich: Wielkiej, Małej i Zadniej. Szczyt bardzo atrakcyjny tak dla taterników jak i doświadczonych turystów wysokogórskich
Nazwa szczytu pochodzi od gwarowych odpowiedników słowa "czupryna", którą to ma przypominać charakterystycznie postrzępiona grań wierzchołkowa szczytu.
Pierwsze wejście: Karol Potkański z przewodnikami: Kazimierzem Bednarzem i Janem Fedrą - 6 września 1884
Zimą: István Laufer i E. Maurer - 24 marca 1913 r.
© 2011-2024 Tomasz Świst ◊ odwiedzin: 3973938 ◊ użytkowników online: 3strony internetowe Łódź ◊ czas html: 50ms