Przewodnik tatrzański, Tomasz Świst, Na szczytach Tatr, Kozi Wierch

Kozi Wierch

2291m
Kozi Wierch (słow. Kozi vrch, niem., węg. ) - 2291 m
Najwyższy szczyt leżący w całości na terenie Polski, wspaniały punkt widokowy
Najdogodniejsza droga wejścia:
Znakowanym szlakiem z Doliny Pięciu Stawów Polskich lub "Orlą Percią" od Koziej Przełęczy(UIAA 0+) bądź od Czarnych Ścian.
Kozi Wierch wznosi się w centralnej części grani sławnej "Orlej Perci" generalnie rzecz ujmując między Zawratem a Granatami tworząc skalną barierę rozdzielającą Dolinę Pięciu Stawów Polskich na pd. od systemu Doliny Gąsienicowej i Suchej Wody na pn. Niezwykle urwiste pn. ściany przecina wiele trudnych dróg wspinaczkowych. Sam wierzchołek Koziego należy do najczęściej odwiedzanych w Tatrach ze względu na swoją stosunkowo łatwą dostępność(od Pięciu Stawów) i dla wspaniałej panoramy Tatr Wysokich jaka się niego roztacza. Szczyt przecina szlak Orlej Perci. Popularny cel wycieczek narciarskich, przy korzystnym zaśnieżeniu pd. zboczy piękny zjazd.
Nazwę "kozi" szczytowi nadali niegdyś pasterze z Doliny Pięciu Stawów Polskich z racji licznych stad kozic w jego okolicy spotykanych. Jak podaje Witold H. Paryski pasterze z drugiej, pn. strony grani, z Hali Gąsienicowej zwykli zwać go "Czarnymi Ścianami" z powodu ciemnego ubarwienia jego urwisk.
Pierwsze wejście: Eugeniusz Janota i Maciej Sieczka - 17 sierpnia 1867 r., ale wierzchołek Koziego był zapewne odwiedzany już wcześniej przez pasterzy i myśliwych, którzy wchodzili nań zboczami od strony Doliny Pięciu Stawów.
Zimą: Mariusz Zaruski i Józef Borkowski - 3 kwietnia 1907 r. (na nartach)
"Nic nie czyni ziemi tak ogromną, jak posiadanie Przyjaciół gdzieś daleko; to Oni "wyznaczają" na niej długości i szerokości geograficzne" - Henry David Thoreau
© 2011-2018 Tomasz Świst ◊ odwiedzin: 1427389 ◊ użytkowników online: 4strony internetowe Łódź ◊ czas html: 52ms