Przewodnik tatrzański, Tomasz Świst, Na szczytach Tatr, Jagnięcy Szczyt

Jagnięcy Szczyt

Jagnięcy Szczyt (słow. Jahňací štít, niem. Weißseespitze , węg. Fehér-tavi-csúcs) - 2229 m
Pierwszy, piramidalny szczyt w grani Tatr Wysokich od strony wschodniej
Najdogodniejsza droga wejścia:
Znakowanym szlakiem znad Zielonego Stawu Kieżmarskiego przez Dolinę Jagnięcą i okolice Kołowej Przełęczy(łatwo, miejscami krucho, ubezpieczenia w okolicach przełęczy)
Jagnięcy Szczyt wznosi się nad dolinami Kołową, Zadnich Koperszadów, Białych Stawów i Jagnięcą(jedno z górnych pięter Doliny Kieżmarskiej), które rozdziela cztery granie wychodzące z kopuły wierzchołka tego szczytu. W głównej grani Tatr sąsiaduje przez Kołową Przełęcz na pd.-zach. z Czerwoną Turnią, a dalej generalnie z Kołowym Szczytem, a przez Przełęcz pod Kopą z Szalonym Wierchem w grani Tatr Bielskich. W bocznej, pd.wsch. grani Jagnięcego wznosi się Kozia Turnia, niedługa skalno-trawiasta grań pn.zach. to tzw. Jagnięca Grań między Dol.Kołową a Zadnimi Koperszadami. Na północnych zboczach Jagnięcego występuje najstarsza znaleziona skała Tatr - permski zlepieniec koperszadzki. Szczyt w sezonie często odwiedzany, świetny punkt widokowy, szczególnie pięknie prezentuje się zeń południowa strona grani sąsiednich Tatr Bielskich.
Nazwa szczytu pochodzi od ludowej nazwy pasterskiej "Jagnięce" (WET)
Pierwsze znane wejście: Robert Townson i spiski przewodnik Hans Gross – 9 sierpnia 1793 r. Szczyt z pewnością już wcześniej odwiedzali lokalni koziarze czy też poszukiwacze kruszców.
Zimą: ? - 1911 r.
"Sędziwy wiek nie bardziej się nadaje na instruktora niż młody, zyskał bowiem mniej, aniżeli stracił." - Henry David Thoreau
© 2011-2024 Tomasz Świst ◊ odwiedzin: 3944691 ◊ użytkowników online: 3strony internetowe Łódź ◊ czas html: 50ms