Przewodnik tatrzański, Tomasz Świst, Na szczytach Tatr, Mała Wysoka

Mała Wysoka

2428m
Mała Wysoka (słow. Východná Vysoká, niem. Kleine Vysoka, węg. Kis-Viszoka) - 2428 m
Piramidalny, zwornikowy szczyt w głównej grani Tatr tuż nad Polskim Grzebieniem. Wspaniały punkt widokowy.
Najdogodniejsza droga wejścia:
Znakowanym szlakiem od przełęczy Polski Grzebień(łatwo, krótko ubezpieczenia łancuchami)
Mała Wysoka ciesząca się niesłabnącą popularnością ze względu na bogactwo panoramy Tatr z wierzchołka jak i jego dostępność szlakiem znakowanym wznosi się ponad dolinami: Wielicką, Staroleśną i kotłem Zmarzłego Stawu pod Polskim Grzebieniem od strony górnych pięter systemu Doliny Białej Wody. Najbliższymi sąsiadami Małej Wysokiej są Dzika Turnia po przeciwnej, pn.zach. stronie wcięcia przełęczy Rohatka i Baniasta Turnia jako pierwsze wzniesienie długiej i potężnej grani, dla której Mała Wysoka stanowi zwornik, a w której dalej kulminują tak wielkie i sławne szczyty jak Staroleśna/Bradavica/ oraz Sławkowski Szczyt.
Nazwa Małej Wysokiej - jak dowiadujemy się z Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej Paryskich - nie ma nic wspólnego ze szczytem dzisiejszej Wysokiej(2556) wznoszącej się koło Rysów. Ot w dawnych czasach "Wysoką" zwykło się w tej okolicy nazywać Staroleśny Szczyt(2492)/Bradavica/ i od jego to nazwy utworzono też nazwę "Małej Wysokiej" dla niższego sąsiada.
Pierwsze wejście: Szczyt odwiedzany od bardzo dawna.
"Niewielka wiedza oczarowuje, duża budzi obrzydzenie. Im więcej poznajesz tym mniej chciałbyś wiedzieć. Ten, kto nie cierpi wskutek poznania... nie poznał nic." - Emil Cioran
© 2011-2024 Tomasz Świst ◊ odwiedzin: 3964825 ◊ użytkowników online: 5strony internetowe Łódź ◊ czas html: 39ms