Przewodnik tatrzański, Tomasz Świst, Na szczytach Tatr, Młynarz

Młynarz

2170m
Młynarz (słow. Mlynár, niem. Müller, węg. Molnár) - 2170 m
Urwista kulminacja najeżonej turniami bocznej grani wybiegającej od Żabiego Szczytu Wyżniego
Najdogodniejsza droga wejścia:
Bez znaków. Z Żabiej Doliny Białczańskiej trawersami ponad pasem charakterystycznych płyt do trawiasto-skalistego żlebu spadającego z pd.zach. grani Młynarza i lewym jego brzegiem na grań skąd dość dogodnie upłazkami na wierzchołek.
Z Doliny Ciężkiej, znad Ciężkiego Stawu - strome trawy, niełatwa orientacja, przy niepewnym zaśnieżeniu niebezpiecznie.
Wariant wejścia w okolice Młynarzowej Przełęczy(skąd łatwo granią na szczyt) z Doliny Spadowej - krótki, ale urwisty, niepolecany.
Młynarz, a właściwie cały jego masyw przykuwa uwagę swym malowniczym usytuowaniem oglądany od północy nad Doliną Białej Wody, ponad której wcięcie wnosi się śmiało całą gęstwiną strzelistych turni i turniczek. Szczyt wznosi się w centralnej części łańcucha Tatr Wysokich w bocznej grani odgałęziającej się od Żabiego Szczytu Wyżniego na wschód, a później skręcającej łukiem na północ. Od tego ostatniego szczytu masyw Młynarza oddziela Młynarzowa Przełęcz.
Sama grań Młynarza natomiast rodziela dwie boczne doliny Ciężką i Żabią Białczańską od siebie, jak również tę drugą do głównego biegu Doliny Białej Wody. Sam Wielki Młynarz ma trzy wierzchołki, z których główny jest południowy.
Komplikacja nazewnicza i topograficzna rejonu jest wprost niezwykła.
Góra atrakcyjna dla taterników(efektowne skalne formacje od strony Białej Wody) dostępna jest też dla wprawnych turystów z doświadczeniem pozaszlakowym, z pełnym poszanowaniem praw ochrony przyrody - rezerwat ścisły TANAP, oficjalny zakaz ruchu turystycznego.
Pełen wspaniałości, "amfiteatralny", "porażający"(!), by zacytować klasyka widok z wierzchołka, z którego wzniosłością mało która szczytowa panorama w Tatrach może się równać.
Nazwa Młynarza pochodzi od skały w jego wschodniej grani, która ma przypominać dźwigającego kamień młyński młynarza. Otwór we wspomnianym kamieniu młyńskim to okno skalne w Przeziorowej Turnie doskonale widoczne ze szlaku w Dolinie Białej Wody(za WET).
Wierzchołek Młynarza był najpewniej odwiedzany zupełnie często co najmniej od połowy XIX w. przez myśliwych zakopiańskich, dla których cały masyw stanowił ulubiony teren polowań na kozice.
"Wszyscy ludzie rodzą się równi i całe życie walczą przeciwko temu." - Benjamin Franklin
© 2011-2024 Tomasz Świst ◊ odwiedzin: 3976254 ◊ użytkowników online: 7strony internetowe Łódź ◊ czas html: 58ms