Przewodnik tatrzański, Tomasz Świst, Na szczytach Tatr, Żabi Koń

Żabi Koń

Żabi Koń (słow. Žabí Kôň, niem. Simonturm, węg. Simon-torony) - 2291 m
Niezwykle urwista turnia między Wołowym Grzbietem a Rysami, niezmiennie jeden z najpopularniejszych taternickich celów
Najdogodniejsza droga wejścia:
Wschodnią granią(UIAA III, EKSPOZYCJA :) )
Żabiego Konia można obserwować znad Morskiego Oka jako pierwsze wzniesienie ponad głęboko wciętą Żabią Przełęczą po przeciwnej stronie której dźwiga się masyw Rysów. Z okolic Żabiej Przełęczy słynny widok ostrza wschodniej grani. Północną ścianę Żabiego Konia, która uchodziła niegdyś za arcytrudną jako pierwsi w 1929 r. pokonali Wiesław Stanisławski, Bronisław Czech i Lida Skotnicówna.
Nazwa szczytu wyniknęła z rozważań na temat bezimiennej naówczas w 1905 r. turni wybitnych postaci taternictwa początku XX w. Janusza Chmielowskiego i Klemensa "Klimka" Bachledy. Wrześniową porą 1905 r. schodząc razem granią z Rysów ku Żabiej Przełęczy ostrze grani, która wyrastała tuż przed nimi przykuło ich uwagę, a Klimek miał wtedy stwierdzić, że "jeszcze się taki nie urodził, co by na tego "konia" wloz" i... co ciekawe już następnego dnia stanęli na jego wierzchołku pierwsi zdobywcy! Przymiotnik "żabi" z racji sąsiedztwa Żabich Stawów Mięguszowieckich nadał górze Chmielowski i tak powstał "żabi koń". Nazwy szczytu, niemiecka i węgierska upamiętniają pierwszego jego zdobywcę.
Pierwsze wejście: Katherine Bröske i Simon Häberlein - 12 września 1905 r. (południową ścianą)
Zimą: Alfréd Grósz i Tibold Kregczy - 26 marca 1913 r.
"Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy." - Jezus Chrystus (Mt 6,34 )
© 2011-2024 Tomasz Świst ◊ odwiedzin: 3976212 ◊ użytkowników online: 12strony internetowe Łódź ◊ czas html: 43ms