Przewodnik tatrzański, Tomasz Świst, Na szczytach Tatr, Rysy

Rysy

2503m
Rysy (słow. Rysy, niem. Meeraugspitze, węg. Tengerszem-csúcs) – 2503 m
Szczyt położony na granicy polsko-słowackiej w samym sercu Tatr Wysokich. Posiada trzy wierzchołki, z których najwyższy jest środkowy leżący w całości na terytorium Słowacji (2503 m), zaś północno-zachodni stanowi najwyżej położony punkt Polski (2499 m).
Najdogodniejsza droga wejścia:
Znakowane szlaki z polskiej i słowackiej strony: Czerwony, od pn. znad Morskiego Oka(UIAA 0+, ubezpieczenia), Czerwony, z Doliny Mięguszowieckiej przez Przełęcz Waga(UIAA 0+, ubezpieczenia). Rysy są najwyższym punktem w Tatrach, na który prowadzi szlak turystyczny. W okresie 1 listopada – 15 czerwca szlak od strony Słowacji jest zamknięty.
Wyniosły szczyt na pd.-wsch. od Morskiego Oka, kulminacja głównego grzbietu Tatr i grani, która odchodzi od niego ku pn. i w której znajdują się Niżnie Rysy i Żabie Szczyty.
Rysy wypiętrzają się między Żabią Przełęczą, Przełęczą pod Rysami i Wagą, a ponad dolinami: Rybiego Potoku, Białej Wody i Mięguszowiecką.
Znad Morskiego Oka Rysy przedstawiają się dość niepozornie, będąc lekko przysłonięte i zdominowane przez Niżnie Rysy, które choć niższe, wydają się wyższe. Widok z wierzchołka Rysów, jednego z najwyższych szczytów tatrzańskich, dodatkowo znajdującego się w bardzo korzystnym, centralnym położeniu, zalicza się do najrozleglejszych i najpiękniejszych panoram szczytowych w całych Tatrach(WHP). Widać prawie wszystkie ważniejsze wierzchołki gór, wiele dolin i kilkanaście stawów.
Jak pisze Witold H. Paryski "Nazwa Rysów, wbrew temu co się często podaje nie pochodzi ani od długiej ukośnej "rysy"(właściwie żlebu), biegnącej wzdłuż grzędy, którą prowadzi znakowany szlak z Morskiego Oka, ani też od rysia. Rysami nazywano dawniej wspólnie Niżnie Rysy, Wyżni Żabi Szczyt i Żabiego Mnicha, a później dopiero nazwę tę przeniesiono na obecne Rysy. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od pożłobionych(porysowanych) zboczy wymienionych szczytów od strony Czarnego Stawu pod Rysami. Nazwa niemiecka i węgierska pochodzi od nazwy Morskiego Oka.
Pierwsze odnotowane wejścia:
Latem: Eduard Blásy z przewodnikiem Jánem Rumanem Driečnym starszym - 30 lipca 1840
Zimą: Theodor Wundt z przewodnikiem Jakobem Horvayem - 10 kwietnia 1884
© 2011-2024 Tomasz Świst ◊ odwiedzin: 4234962 ◊ użytkowników online: 1strony internetowe Łódź ◊ czas html: 35ms