Śnieżna i mroźna zima diametralnie zmienia oblicze gór na surowe, trudniej dostępne i co tu dużo gadać ...pociągająco piękne. Zmieniają się też sposoby bezpiecznego poruszania się i pobytu w górach, które ubrane w zimowe szaty stawiają przed wędrowcem nowe wymagania.
Zima w górach to śnieg i mróz, zagrożenie lawinowe, krótki dzień, poruszanie się piechotą w świeżym, głębokim, zmrożonym bądź rozmokłym śniegu bywa bardzo trudne, mogą pojawić się problemy ze swobodnym dostępem do źródeł wody, nieplanowane biwaki bez odpowiedniego ekwipunku niosą za sobą tylko przykre konsekwencje.
Przed wyruszeniem w trasę zapoznaj się z informacjami o stanie zagrożenia lawinowego, stanie pokrywy śnieżnej jak również z najnowszym komunikatem meteorologicznym i śledź uważnie zmiany pogody na trasie.
Czy wędrujesz pieszo, z użyciem rakiet śnieżnych czy na nartach w górach wysokich, wobec ryzyka lawin poruszaj się na ile to możliwe terenem wypukłym tj. grzbietem, granią, grzędą. Unikaj formacji "wklęsłych" tj. żlebów, kociołków... a także trawersów rozległych, nastromionych zboczy, a więc generalnie miejsc, w których śnieg się kumuluje i przy nadmiernym obciążeniu czy też za sprawą zmian pogodowych może grozić obsuwaniem czy obrywaniem się.
Raki i czekan to sprzęt stanowiący niemal standardowe wyposażenie turysty czy wspinacza wybierającego się w góry wysokie zimą. Raki posłużą bezpiecznemu wędrowaniu w warunkach twardych śniegów i zalodzenia, w świeżo spadłym, puszystym śniegu na niewiele się zdadzą. Zastosowania czekana mogą być wielorakie w zależności od rodzaju naszej aktywności, jednym z podstawowych jest wykorzystanie go do hamowania pędu w razie upadku na śnieżnym zboczu. Używanie obu tych akcesoriów wymaga nabycia odpowiednich umiejętności poprzez wcześniejszy trening. Godnymi polecenia w tej kwestii są organizowane specjalistyczne kursy i szkolenia.
Nie podejmuj wycieczki po wielkich opadach śniegu, przy nagłym ociepleniu i w mgle. Nagłe zmiany temperatur mogą poważnie zmienić strukturę warstw śniegu w ciągu nawet kilku godzin, co może nie mieć jeszcze odpowiedniego odzwierciedlenia w ogłaszanym komunikacie lawinowym. Na trasie wystrzegaj się stromych stoków i nie wchodź do niebezpiecznych żlebów, którymi mogą schodzić lawiny.
W przypadku zabłądzenia, staraj się dostać najkrótszą drogą do doliny, ale nie żlebem, tylko grzbietem lub grzędą.