Przewodnik tatrzański, Tomasz Świst, Na szczytach Tatr, Kieżmarski Szczyt

Kieżmarski Szczyt

2558m
Kieżmarski Szczyt (słow. Kežmarský štít, niem. Kesmarker Spitze, węg. Késmárki-csúcs) – 2558 m
Wysoki, zwornikowy szczyt w bocznej grani słowackich Tatr Wysokich, pomiędzy Widłami i Małym Kieżmarskim Szczytem.
Najdogodniejsza droga wejścia:
Nieznakowany wariant, granią od Huncowskiej Przełęczy(UIAA 0+)
Jeden z najwyższych szczytów wznoszący się po południowej stronie Doliny Kieżmarskiej, nieco na pn.-wsch. od Łomnicy, od której oddzielają go Widły.
900 metrowa północna ściana Małego Kieżmarskiego Szczytu, uznawanego niekiedy za niższy wierzchołek masywu uważana jest za najwyższe urwisko całych Tatr. Jej zdobywanie w lecie i w zimie odegrało wielką rolę w dziejach taternictwa. Pierwsi pokonali ją, z ominięciem dolnych urwisk - Węgrzy Julius A. Hefty i Gyula Komarnicki w 1912.
Warto pamiętać, że już w XVIII w. w poprzek pn. ściany tzw. Niemiecką Drabiną chodzili poszukiwacze złota.
Kieżmarski Szczyt był jednym z pierwszych wysokich szczytów zwiedzonych w Tatrach, gdyż wchodzono na niego już na przełomie XVI i XVII w.(David Fröhlich).
Zimą pierwsi na szczycie stanęli: Günther O. Dyhrenfurth i Alfred Martin w 1906 r.
"Ach... gdyby pewnego dnia wszyscy ludzie mający coś do zrobienia bądź załatwienia, żonaci albo nie, młodzi i starzy, kobiety, męźczyźni, poważni albo lekkomyślni, smutni, weseli... opuścili swoje mieszkania i biura rezygnując z wszelkich swoich obowiązków i zadań... i wyszli na ulice oznajmiając, że już nic nie będą robić... Wszyscy ci otępiali ludzie, którzy pracują bez żadnego sensu albo łudzą się, że wnoszą coś do wspólnego dobra ludzkości, którzy trudzą się dla przyszłych pokoleń zwodzeni najbardziej ponurą iluzją wzięliby w takiej niepowtarzalnej chwili ...rewanż za całe swoje miałkie, jałowe i puste życie!" - Emil Cioran
© 2011-2024 Tomasz Świst ◊ odwiedzin: 3976103 ◊ użytkowników online: 5strony internetowe Łódź ◊ czas html: 49ms