Przewodnik tatrzański, Tomasz Świst, Na szczytach Tatr, Walentkowy Wierch

Walentkowy Wierch

2156m
Walentkowy Wierch (słow.Valentkova, niem. Walentkowa , węg. Walentkowa) - 2156 m
Rozłożysty wierch w grani głównej między Świnicą a Gładkim Wierchem
Najdogodniejsza droga wejścia:
Bez znaków. Granią od Gładkiej Przełęczy.
Walentkowy Wierch wznosi się w głównej grani Tatr między Świnicą na pn. (z którą łączy go skalna Walentkowa Grań obniżająca się do wcięcia Walentkowej Przełęczy) a Gładkim Wierchem na pd.wsch., od którego oddziela go przełęcz Gładka, ponad dolinami Pięciu Stawów Polskich - jej górnym piętrem pod przeł. Zawrat tzw. Dolinką pod Kołem i Doliną Cichą z jej górnymi piętrami w postaci dolin Wierchcichej i Walentkowej(niemal zamkniętej w ramiionach grani Walentkowego
i Świnicy).
Południowe stoki Walentkowego przecina historyczny, dawno nieznakowany już szlak łączący przełęcz Liliowe z przełęczą Zawory. Niegdysiejsza historyczna droga turystów zakopiańskich do Morskiego Oka... szlak piękny wyjątkowo.
Pochodzenie nazwy szczytu i całej okolicy od imienia Walka - Walentego, litpowskiego pasterza, który miał niegdyś pasać tu swoje stado, od niego wzięła nazwę wpierw szeroka, trawiasta pd. ubocz szczytu, a potem i on sam i inne formacje terenu w pobliżu.
Szczyt i jego okolice stanowił od dawna teren pasterski.
Zimą: S. Bujwid, Kazimierz Piotrowski, H. Trzebnicki - 1 stycznia 1914 r.
Zawsze bądźcie radośni, nieustannie się módlcie, i niezależnie od sytuacji bądźcie wdzięczni Panu. Należycie do Chrystusa Jezusa, dlatego Bóg oczekuje od was takiej właśnie postawy.
Nie odrzucajcie działania Ducha Świętego i nie lekceważcie Bożych proroctw. Wszystko sprawdzajcie i trzymajcie się tego, co jest wartościowe. Unikajcie wszelkiego rodzaju zła! -
Święty Paweł do Tesaloniczan
© 2011-2024 Tomasz Świst ◊ odwiedzin: 3976651 ◊ użytkowników online: 10strony internetowe Łódź ◊ czas html: 57ms